
Almelo een stad in het twentse landschap verworden tot een samenraapsel van betonnen kolossen en koude blokkendozen (foto PVA)
Wonen in een goed ingerichte wijk met mooi en functioneel groen is het recht van iedere burger
Groene plekken in steden staan zwaar onder druk. Stadsbewoners zitten steeds vaker opgepropt in buurten vol beton, steen en asfalt, zo blijkt uit onderzoek van milieuorganisatie Natuur & Milieu. In Almelo moeten hondenbezitters strijden voor hun uitlaatveldje. Een geliefd speelveldje moet wijken voor woningbouw terwijl omwonenden blijven protesteren. Terwijl bomen en planten cruciaal zijn om steden leefbaar te houden. ,,De mensen in de buurt zijn in opstand gekomen.”
Nederland staat voor een grote bouwopgave. Naar schatting is er behoefte aan 95.000 woningen per jaar tot 2030, vooral in stedelijk gebied. De bouw van de gewenste woningen zal voor een aanzienlijk deel bereikt worden via stedelijke inbreiding en transformatie. Zoals het er in Almelo nu gaat uitzien, is dit vaak in de vorm van hoogbouw. De stedelijke verdichting gaat ten koste van groene ruimte in de stad. Uit onderzoek blijkt dat van de circa 500.000 woningen, die in de periode 2000-2017 bijgebouwd zijn binnen bestaand stedelijk gebied, is 10% gebouwd op groene binnenstedelijke locaties. Hiermee ziet de gemeente Almelo stedelijke verdichting mede als antwoord op de woningnood.
Dit vinden wij een wel heel eenzijdige samenvatting van het debat over woningbouw. Groen in de stad staat altijd onder druk door (verdere) ‘verstening’ door gebouwen en infrastructuur, want ruimte in de stad is schaars. In het debat zijn er voorstanders voor zowel verdichting als voor het primair inzetten op uitbreiding. Bij ons weten beargumenteert niemand dat we voor de bestrijding van woningnood moeten beperken tot één strategie zoals verdichting. Ook “achtereenvolgende Rijksbouwmeesters” doen dat niet. En het gebeurt in de praktijk evenmin, blijkens andere stedelijke nieuwbouwprojecten.
Met een beetje gezond verstand beseft iedereen dat we op meer borden tegelijkertijd moeten schaken voor een gezonde stedelijke ontwikkeling. Aanwezigheid van groen, water en (relatief) stille plekken dicht bij huis is van belang, als onderdeel van een gezonde leefomgeving. Stille plekken dragen bij aan mentaal herstel. De aanwezigheid van groen biedt gelegenheid voor ontspannen, ontmoeten en bewegen. Dit draagt positief bij aan de fysieke en mentale gezondheid. Mensen, die meer tijd dicht bij huis doorbrengen, zoals kinderen en ouderen, en mensen met een lagere sociaaleconomische positie, lijken meer baat bij groen te hebben.
Partij Vrij Almelo


Facebook
Twitter