
Zelfs met ms toiletpas word je geweigerd. Dan zit er maar een ding op. Thuis blijven. Echt slecht in almelo
De Partij Vrij Almelo pleit al jaren voor meer openbare en toegankelijke toiletten voor inwoners en
bezoekers van met name het centrum van Almelo. Het College van B&W is daar herhaaldelijke keren toe
opgeroepen via diverse moties om daar onderzoek naar te doen, en dit vervolgens dan ook daadwerkelijk
te realiseren. Tot nu toe zonder noemenswaardig resultaat.
Wie hoge nood heeft in het Stadscentrum kan via het downloaden van een app weliswaar een beperkt
aantal locaties vinden, maar deze zijn niet altijd beschikbaar door beperkte openingstijden, niet altijd
gratis, niet adequaat van bewegwijzering voorzien indien men digitaal minder onderlegd is, en niet altijd
rolstoel toegankelijk; en bovendien afhankelijk van de welwillendheid van bijvoorbeeld de horeca en
winkels om hieraan mee te werken. Bovendien speelt soms schroom bij mensen om hier gebruik van te
maken ook een rol.
Signalen over het weigeren van toegang tot toiletten bereiken de Partij Vrij Almelo; zelfs indien men over
een op medische indicatie verkregen speciale toiletpas beschikt.
Uit een recent onderzoek van het MDL-Fonds(Maag/Darm/Lever) waarbij criteria zoals de kwaliteit, de
beschikbaarheid van toiletten en het beleid van de gemeente op dit gebied werden beoordeeld; blijkt dat
Almelo op de ranglijst op een schamele of misschien wel beschamende plaats nummer 212 staat met een
score van slechts 2,8.
Dit terwijl er reeds lang zelfreinigende toiletten zijn ontwikkeld die op elk gewenst moment, dus ook buiten normale openingstijden gebruikt kunnen worden, en door reclame-opbrengsten zich gedeeltelijk of geheel zelf financieren.
Het belang van toereikende toiletvoorzieningen wordt onderkend en gestimuleerd door onder andere de Toiletalliantie, waarbij een breed scala van maatschappelijke organisaties is aangesloten die als Alliantie-
partner steun hebben uitgesproken en gezamenlijk strijden voor meer toiletten in Nederland.
De Partij Vrij Almelo vindt dat zo’n basale en essentiële voorziening voor alle bezoekers van het centrum,
en zeker ook voor mensen met specifieke medische indicatie, op meerdere plaatsen en met goede
bewegwijzering en op haalbare loopafstand beschikbaar dient te zijn; en dat dit behoort tot het elementaire takenpakket van de gemeente zelf, die hier ook vanuit onze optiek zélf de regie en de uitvoering ter hand dient te nemen. Ook beleidsmatig blijkt in dit geval de nood hoog in Almelo.
Bernhard Deuss
Partij Vrij Almelo


Facebook
Twitter